Zycie to da da

PŁYTA: "Życie to da da".

15 piosenek o życiu, miłości i teatrze napisanych i skomponowanych przez szczecińskich twórców śpiewa aktor Teatru Polskiego w Szczecinie, Wiesław Łągiewka. Różnorodność stylów i klimatów - czyli piosenki na różne nastroje, humory i stany ducha.

DO NABYCIA W:


- Teatrze Polskim


- W księgarni "Zamkowa", ze "szczecińskiej półki"








Szanowni Państwo!

Jestem aktorem-śpiewakiem, od 31 lat, tj. od momentu ukończenia studiów, związanym ze Szczecinem. Ponad 20 lat przepracowałem w Teatrze Muzycznym i w Operze i Operetce jako solista i reżyser. Współpracowałem z Piwnicą przy Krypcie niemal od początku jej istnienia i z Teatrem Krypta. Obecnie od kilku sezonów pracuję w Teatrze Polskim występując na scenie dramatycznej i kabaretowej. Działam aktywnie w Pogotowiu Teatralnym, występuję na estradzie, nie unikam koncertów charytatywnych, zagrałem w filmach M. Brodzkiego "Wiedźmin" i A. Wajdy "Zemsta".
Czuję się mocno wrośnięty w szczecińskie środowisko artystyczne i marzyłem, by zaprezentować szczecińskich autorów i kompozytorów w piosenkach w moim wykonaniu. Marzenie to zaowocowało płytą CD pt. "Życie to da da", promocja której odbyła się 30.11.2002 w Teatrze Polskim.




ŻYCIE TO DA DA
PIOSENKI AUTORÓW l KOMPOZYTORÓW SZCZECIŃSKICH
śpiewa
WIESŁAW ŁĄGIEWKA


1. "Dopiero, gdy wzejdzie księżyc" sł. Konstanty I.Gałczyński / muz. Adam Opatowicz 02:42
2. "Moja story" sł. Mirosław Kosiński / muz. Ryszard Leoszewski 04:39
3. "Wiesław song" sł. Konrad Pawicki / muz. Jacek Wierzchowski 03:42
4. "Balonik" sł. Joanna Ki Imowa / muz. Tadeusz Klimowski 03:50
5. "Kaskader" sł. Agnieszka Bajda / muz. Ryszard Handke 04:33
6. "Ja chciałbym..." sł. Piotr Renard / muz. Harald Kabsa 03:29
7. "Bossanova o północy" sł. Piotr Renard / muz. Dariusz Kabaciński 02:39
8. "Życie to da da..." sł. Dariusz Kamiński / muz. Janusz Stalmierski 04:05
9. "Życie piwniczne" sł. Artur Daniel Liskowacki / muz. Waldemar Sutryk 03:47
l0. "W tramwaju" sł. Agnieszka Mazurek / muz. Ryszard Handke 04:45
ll. "Pomniki" sł. Ryszard Stowicki / muz.Piotr Klimek 02:13
12. "Być kloszardem" sł. Krzysztof Salak / muz. Jacek Wierzchowski 04:30
13. "Skumbrie w tomacie" sł. Konstanty I.Gałczyński / muz. Adam Opatowicz 02:47
14. "Cafe vacat" sł. Artur Daniel Liskowacki / muz. Waldemar Sutryk 03:30
15. "Teatr i życie" sł.i muz. Agnieszka Mazurek 03:30


Posłuchaj piosenek z lat 60'


......

"Życie to da da..." Wiesława Łągiewki jest doprawdy płytą urokliwa, która stała się dla mnie miłym zaskoczeniem. Po trzydziestu latach zajmowania się krytyką muzyczną właściwie już nic nie powinno mnie zadziwić, a mimo to...
...... Wiesław Łągiewka to autentyczne "zwierzę sceniczne", tak z teatrem zrośnięte, że żadne operacje nie są w stanie oddzielić go od desek sceny i kulis. Wiedziałem o tym od ćwierć wieku, kiedy to jako recenzent "Teatru" i "Kultury" przyjeżdżałem na premiery szczecińskiego Teatru Muzycznego, dziś zwanego Opera i Operetka. Łagiewka działał na tej scenie od 1975 roku i już po kilku latach stał się komediowym filarem teatru. Potem zainteresował się też kabaretem gdzie wykreował swój teatr głosu. Wytrawny aktor, wiadomy tego, że występ w studiu nagraniowym pozbawia go tak mocnych atutów jak gest, mimika, kostium czy cały ruch sceniczny, w akcie wypowiedzi artystycznej skoncentrował się na swoistej monodramie odegranej li tylko głosem.
...... Dysponując wspaniała dykcja i wrodzoną muzykalnością z poczuciem wewnętrznej pulsacji rytmicznej, prezentuje na tej płycie paradę tańca głosu. Jak przystało na kabaretowe piosenki poetyckie o wyczuwalnej proweniencji francuskiej, z charakterystycznym francuskim walczykiem uliczno-piwnicznym, taniec ten pojawia się tu nie raz. Ale mamy też i bluesa w Być kloszardem, rock and rolla w Wiesław song czy Bossanovę o północy.
...... Wiesław Łągiewka nie tylko tańczy swoim głosem. Moduluje go na sto sposobów. Mając z natury miły i ciepły głos wie, że świetnie może wykorzystać te cechy w nieco rozmarzonej i zadumanej piosence poetyckiej. W nostalgicznej Cafe vacat wyśpiewa tęsknotę za bohemą, która znika ze szczecińskiej rzeczywistości. Delikatnie rysowane słynne Skumbrie w motacie Gałczyńskiego z muzyką Opatowicza nagle przeistaczają głos Łągiewki w hasłowego krzykacza: Chcielicie Polski, no to ją macie. W rockującęj, napisanej przez Pawickiego i Wierzchowskiego piosence o Łągiewce Wiesław song, wyznaje zarówno tekstem, jak i grą głosu, że potrafi zapiewać wszystko, i to z opery, i disco. Potwierdza to też w piosence Moja story, dynamicznej opowieści zakończonej zwycięskim Gloria, gloria... z kolędy Gdy się Chrystus rodzi: Po prostu Wiesław Łągiewka nieustannie gra swoim głosem i tworzy nim swój miniteatrzyk z dużą maestrią warsztatową. Dziś jest to unikatowe zjawisko na płytowym rynku piosenki.


................................................. ....................................................... WacławPanek


......